Dnia 1 marca br. uczniowie z kl. 1c i 1d wzięli udział w I części warsztatów pt. „Obywatel w sądzie i na rozprawie”. Przedmiotem zajęć było omówienie ogólnych zagadnień dotyczących wymiaru sprawiedliwości, w tym ustroju sądownictwa powszechnego. Warsztaty zostały przygotowane nie tylko z uwzględnieniem obowiązujących norm prawnych, ale również z wykorzystaniem wyników badań empirycznych. Interakcyjna formuła umożliwia licealistom poznanie rzeczywistości sądowej w sposób rzetelny, efektywny i wolny od potocznego wyobrażenia.

Zajęcia prowadziła dr Karolina Gmerek z Katedry Tworzenia i Wykładni Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (opiekun Koła Naukowego „Prolepsis”), w asyście Mateusza Mońki – absolwenta XIV LO, aktualnie studenta prawa.

Drugie spotkanie, w którym będzie uczestniczyć nasza młodzież, poświęcone zostanie szczegółowym zagadnieniom związanym z udziałem świadka w postępowaniu sądowym, przede wszystkim w rozprawie sądowej.

dsc_2981.jpg

ZSO NR 2