W poniedziałek 28 października licealiści klas trzecich uczestniczyli w wykładzie o życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, wygłoszonym przez panią Cecylię Judek, wieloletniego st.kustosza i sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej, także laureatkę prestiżowego tytułu „Bibliotekarza Roku 2017” w ogólnopolskim konkursie, zorganizownym przez Zarząd Główny SBP w Warszawie. Prelekcja naszego gościa przybliżyła słuchaczom bogatą osobowość i wszechstronny dorobek duchowy jednego z najbardziej oryginalnych  artystów międzywojnia. Ten wyjątkowy twórca w największym stopniu poświęcił się literaturze, malarstwu i filozofii. Dzięki opowieści pani Cecylii maturzyści mogli prześledzić nie tylko szczegółowy rozwój talentów i pasji Witkacego, ale także poznać jego nowatorską teorię Czystej Formy czy awangardowe dzieła. Ciekawym wątkiem było też przywołanie katastroficznych przestróg artysty przed „zmechanizowaniem” kultury i współczesnego społeczeństwa w odniesieniu do przekonania, że „każdy  człowiek jest istnieniem poszczególnym”.

dsc_0045_edited.jpg

XIV LO