Kampania "Białej wstążki", obchodzona w dniach od 25 listopada do 10 grudnia, ma na celu zwrócenie uwagi na problemy przemocy wobec kobiet.

W ramach tej inicjatywy uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Temat dotyczył prześladowania i znęcania się psychicznego nad Małgorzatą G. (poszkodowana) przez Mateusza B. (oskarżony). W poszczególne postacie, przewidziane w scenariuszu, wcielili się licealiści z klas: 1cg i 1dg. Mogliśmy więc usłyszeć wystąpienia poszkodowanej, oskarżonego, prokuratora czy adwokata. Rozprawa odbyła się w obecności widowni oraz zaproszonych gości z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a przewodniczył jej „prawdziwy” sędzia Sądu Rejonowego. Uczniowie z obu klas celująco sprawdzili się w swoich rolach. Niektórzy nawet odkryli w sobie nowy talent, który niewątpliwie pomoże im w przyszłości ukończyć studia prawnicze.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Lachowi za możliwość uczestniczenia naszej młodzieży w tak niepowtarzalnej lekcji, uczącej zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a jednocześnie zachęcającej do kampanii na rzecz walki z przemocą.

dsc_0105_edited.jpg

XIV LO