Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

PEDAGOG SZKOLNY

SECCIóN BILINGüE

BIBILIOTEKA

Dnola i_lukaszia 4 - go grudnia w Książnicy Pomorskiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla młodzieży szkół średnich pod hasłem: „Morska szkoła charakterów według Josepha Conrada”. Wśród nagrodzonych osób znaleźli się uczniowie 14 LO z klasy 1a – Aleksandra Wiraszko i Łukasz Witkowski, którzy pod kierunkiem polonistki Elżbiety Bazylewicz napisali eseje.

Celem konkursu była popularyzacja twórczości angielskiego pisarza o światowej sławie, z pochodzenia Polaka, Josepha Conrada (właśc. Józefa Korzeniowskiego), ogłoszonego Patronem roku 2017. Zadaniem uczniów było napisanie pracy pod kątem analizy procesu kształtowania charakterów i zasad etycznych bohaterów, pod wpływem pracy na morzu a także relacji między członkami załogi statku. Dla laureatów z „Czternastki” pierwsze zetknięcie się z pisarstwem Conrada okazało się sporym wyzwaniem, gdyż są dopiero w klasie pierwszej. Jednak pomimo wysokiej poprzeczki jaką wyznacza styl i problematyka książek, kontakt z literaturą marynistyczą był dla nich prawdziwą przygodą.

Oto fragmenty esejów:

(…)Opowiadanie „Tajfun” pokazuje, że podczas sytuacji kryzysowych na morzu kapitan statku musi zachować zimną krew i umieć podjąć właściwą decyzję. Często wiąże się ona z ryzykiem. MacWhirr nie posłuchał się rady pierwszego oficera, żeby ominąć nadchodzącą falę i skazał wszystkich ludzi na przeżycie piekła…W sytuacji sztormu niezwykłe znaczenie miało wzajemne dawanie sobie wsparcia, by nikt się nie załamał i nie osłabił siły załogi(…). (Łukasz Witkowski)

(…) Po przeczytaniu „Młodości” zauważam, że większość problemów dotykających bohaterów na morzu odnosi się do naszej codziennej rzeczywistości. Historie marynarzy, ich obowiązki i zasady są uniwersalne. Każdy z nas stoi za symbolicznym sterem i to od nas zależy jak poprowadzimy swój okręt (…) (Aleksandra Wiraszko)

ZŁOTA SZKOŁA 2020

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

dsc_0808_edited.jpg

XIV LO