Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

PEDAGOG SZKOLNY

SECCIóN BILINGüE

BIBILIOTEKA

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego uczniów i rodziców. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty edukacyjnej  naszej szkoły.
Do usłyszenia :).

Starożytny historyk, Tytus Liwiusz, powiedział, że historia jest nauczycielką życia. Uczniowie klasy II D, wraz z Panią Joanną Diedtrich, poważnie potraktowali te słowa i we wtorek (24.04) wybrali się na Uniwersytet Szczeciński, gdzie wysłuchali wykładu profesora Radosława Skryckiego na temat wojny trzydziestoletniej.

Wychowankowie XIV LO zawdzięczają możliwość uczestniczenia we wspomnianej prelekcji ścisłej współpracy, którą nasza szkoła prowadzi z Instytutem Historii Uniwersytetu Szczecińskiego. W ramach tejże kooperacji wybrani uczniowie wezmą także udział w Wielkiej Debacie Młodych – „Ku Niepodległości”, która zaplanowana jest na czerwiec bieżącego roku. W dysputę zaangażowani będą przedstawiciele najlepszych szczecińskich liceów.

To jednak melodia przyszłości. Obecnie podopieczni XIV LO korzystają z ogromnej wiedzy profesora akademickiego, który serdecznie wita ich w progach swojej uczelni. We wtorek – jako się rzekło – uczniowie klasy II D spotkali się z jednym z pracowników naukowych szczecińskiego uniwersytetu. Profesor Skrycki zainteresował młodych słuchaczy wieloma anegdotami, nieznanymi faktami oraz ciekawymi materiałami źródłowymi. – Prelekcja była bardzo wciągająca – przyznał jeden z uczniów po zakończeniu wykładu. – Pan profesor szybko złapał z nami dobry kontakt i angażował nas w to spotkanie. Nie byliśmy tylko biernymi słuchaczami – odpowiadaliśmy na pytania, a także sami je zadawaliśmy.

Dodatkowym „smaczkiem” były wątki regionalne. Wykładowca podzielił się z słuchaczami ciekawostkami historycznymi na temat Szczecina i najbliższych okolic. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na przykład panoramę miasta pochodzącą z XVI w. – Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że historia Szczecina jest tak fascynująca – przyznała podopieczna Pani Diedtrich. – Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele źródeł zachowało się do naszych czasów.

Gdy spotkanie dobiegło końca, profesor Skrycki został nagrodzony gromkimi brawami. Uczniowie docenili pasję, z którą nauczyciel akademicki opowiadał o wojnie trzydziestoletniej i wydarzeniami z nią powiązanymi. Obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy.

ZŁOTA SZKOŁA 2020

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

dsc_0752_edited.jpg

XIV LO