BIP

HUMANIŚCI PRZED WYBOREM ZAWODU PDF Drukuj Email

humanisciW grudniu br. uczniowie kl. 1c - humanistycznej uczestniczyli podczas lekcji w dwóch interesujących spotkaniach z udziałem przedstawicieli zawodów, związanych z profilem ich klasy.

Pierwszym gościem była Marta Zabłocka. szczecińska dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej, podróżniczka i wolontariuszka. Na spotkaniu opowiedziała o blaskach i cieniach swojej codziennej pracy, jak również o sukcesach zawodowych (m.in. o filmie dokumentalnym „Bloki” czy awansie na korespondentkę w Pekinie). Młodzi słuchacze dowiedzieli się, że dziennikarz XXI wieku powinien znajdować się blisko ludzi i wydarzeń, musi też pracować pod presją czasu, gdyż tematy dnia szybko dezaktualizują się lub zostają przechwycone przez konkurencję. Ciekawym wątkiem rozmowy było wskazanie na różnice między profesjonalnymi dziennikarzami i użytkownikami mediów społecznościowych, którzy publikują teksty w Internecie.

Na drugą lekcję o charakterze zawodoznawczym przybył Tomasz Banaś, sędzia Sądu Rejonowego w Szczecinie, specjalista w zakresie prawa karnego. Zajęcia odbyły się w ramach rocznego, cyklicznego programu edukacyjnego - Młodzieżowe Warsztaty Prawnicze, a główne kwestie dotyczyły procesów i rozpraw karnych. Dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu z gościem, uczniowie poznali kilka zagadnień prawniczych od strony praktycznej. Duże zainteresowanie wywołała szeroka tematyka rozpraw w sądzie: począwszy od problemu deptania trawników do skomplikowanych czynów kryminalnych. Ponadto wiele emocji przyniósł problem odpowiedzialności karnej za gromadzenie rzeczy znalezionych, które w przekonaniu wielu ludzi nie należy do poważnych wykroczeń. Spotkanie z panem T.Banasiem przybliżyło naszym humanistom z „Czternastki” trud zawodu sędziego i słuszność łacińskiej maksymy - „ignorantia iurist nocet” (nieznajomość prawa szkodzi).

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

HUMANIŚCI PRZED WYBOREM ZAWODU

 

Srebrna szkoła 2018

2018-srebrne-liceum-perspektywy

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że

XIV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2018".

Addvantage member

addvantage member
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Szczecinie